KEMET C0805J473K5RACAUTO
Part No.:
C0805J473K5RACAUTO
Datasheet:
AnpuC0805J473K5RACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Series:
SMD Auto X7R FO
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode, Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805J473K5RACAUTO on Anpu?
3. Are the C0805J473K5RACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805J473K5RACAUTO?
Image C0805J473K5RACAUTO
Part Number C0805J473K5RACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X7R FO
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Open Mode, Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)