KEMET C0805S473K5RACAUTO
Part No.:
C0805S473K5RACAUTO
Datasheet:
AnpuC0805S473K5RACAUTO.pdf
Description:
FAILOPENSMD.047UF 50.0V
Series:
SMD Auto X7R FE
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805S473K5RACAUTO on Anpu?
3. Are the C0805S473K5RACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805S473K5RACAUTO?
Image C0805S473K5RACAUTO
Part Number C0805S473K5RACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X7R FE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Floating Electrode
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)