KEMET C0805X102J1RACAUTO
Part No.:
C0805X102J1RACAUTO
Datasheet:
AnpuC0805X102J1RACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Series:
SMD Auto X7R Flex
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805X102J1RACAUTO on Anpu?
3. Are the C0805X102J1RACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805X102J1RACAUTO?
Image C0805X102J1RACAUTO
Part Number C0805X102J1RACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X7R Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)