KEMET C0805X221KCRACTU
Part No.:
C0805X221KCRACTU
Datasheet:
AnpuC0805X221KCRACTU.pdf
Description:
CAP CER 220PF 500V X7R 0805
Series:
SMD Comm X7R HV Flex
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805X221KCRACTU on Anpu?
3. Are the C0805X221KCRACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805X221KCRACTU?
Image C0805X221KCRACTU
Part Number C0805X221KCRACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R HV Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 220 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)