KEMET C0805X391J5GACTU
Part No.:
C0805X391J5GACTU
Datasheet:
AnpuC0805X391J5GACTU.pdf
Description:
CAP CER 390PF 50V C0G/NP0 0805
Series:
SMD Comm C0G Flex
Capacitance:
390 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805X391J5GACTU on Anpu?
3. Are the C0805X391J5GACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805X391J5GACTU?
Image C0805X391J5GACTU
Part Number C0805X391J5GACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm C0G Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 390 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)