KEMET C0805X471K1RACTU
Part No.:
C0805X471K1RACTU
Datasheet:
AnpuC0805X471K1RACTU.pdf
Description:
CAP CER 470PF 100V X7R 0805
Series:
SMD Comm X7R Flex
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805X471K1RACTU on Anpu?
3. Are the C0805X471K1RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805X471K1RACTU?
Image C0805X471K1RACTU
Part Number C0805X471K1RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 470 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)