KEMET C0805X473J3GECTU
Part No.:
C0805X473J3GECTU
Datasheet:
AnpuC0805X473J3GECTU.pdf
Description:
CAP CER 0805 47NF 25V C0G 5%
Series:
ESD SMD Comm C0G
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805X473J3GECTU on Anpu?
3. Are the C0805X473J3GECTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805X473J3GECTU?
Image C0805X473J3GECTU
Part Number C0805X473J3GECTU
Manufacturer KEMET
Series ESD SMD Comm C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive, ESD Protection
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)