KEMET C0805X473K2RACAUTO
Part No.:
C0805X473K2RACAUTO
Datasheet:
AnpuC0805X473K2RACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 200V X7R 0805
Series:
SMD Auto X7R Flex
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805X473K2RACAUTO on Anpu?
3. Are the C0805X473K2RACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805X473K2RACAUTO?
Image C0805X473K2RACAUTO
Part Number C0805X473K2RACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X7R Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)