KEMET C0805Y102K3RACTU
Part No.:
C0805Y102K3RACTU
Datasheet:
AnpuC0805Y102K3RACTU.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 25V X7R 0805
Series:
SMD Comm X7R FF
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805Y102K3RACTU on Anpu?
3. Are the C0805Y102K3RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805Y102K3RACTU?
Image C0805Y102K3RACTU
Part Number C0805Y102K3RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R FF
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Floating Electrode, Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)