KEMET C0805Y333K5RACTU
Part No.:
C0805Y333K5RACTU
Datasheet:
AnpuC0805Y333K5RACTU.pdf
Description:
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Series:
SMD Comm X7R FF
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805Y333K5RACTU on Anpu?
3. Are the C0805Y333K5RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805Y333K5RACTU?
Image C0805Y333K5RACTU
Part Number C0805Y333K5RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R FF
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Floating Electrode, Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)