KEMET C0805Y471K2RACTU
Part No.:
C0805Y471K2RACTU
Datasheet:
AnpuC0805Y471K2RACTU.pdf
Description:
CAP CER 470PF 200V X7R 0805
Series:
SMD Comm X7R FF
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805Y471K2RACTU on Anpu?
3. Are the C0805Y471K2RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805Y471K2RACTU?
Image C0805Y471K2RACTU
Part Number C0805Y471K2RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R FF
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 470 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Floating Electrode, Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)