KEMET C1206C102J4RACTU
Part No.:
C1206C102J4RACTU
Datasheet:
AnpuC1206C102J4RACTU.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 16V X7R 1206
Series:
SMD Comm X7R
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C102J4RACTU on Anpu?
3. Are the C1206C102J4RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C102J4RACTU?
Image C1206C102J4RACTU
Part Number C1206C102J4RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)