KEMET C1206C102K2RACTM
Part No.:
C1206C102K2RACTM
Datasheet:
AnpuC1206C102K2RACTM.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 200V X7R 1206
Series:
SMD Comm X7R
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C102K2RACTM on Anpu?
3. Are the C1206C102K2RACTM price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C102K2RACTM?
Image C1206C102K2RACTM
Part Number C1206C102K2RACTM
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)