KEMET C1206C103J1GECAUTO
Part No.:
C1206C103J1GECAUTO
Datasheet:
AnpuC1206C103J1GECAUTO.pdf
Description:
CAP CER 1206 10NF 100V C0G 5%
Series:
ESD SMD Auto C0G
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low ESR
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C103J1GECAUTO on Anpu?
3. Are the C1206C103J1GECAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C103J1GECAUTO?
Image C1206C103J1GECAUTO7210 C1206C103J1GECAUTO
Part Number C1206C103J1GECAUTO7210 C1206C103J1GECAUTO
Manufacturer KEMET KEMET
Series ESD SMD Auto C0G ESD SMD Auto C0G
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 10000 pF 10000 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Low ESR Low ESL, Low ESR
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive, ESD Protection Automotive, ESD Protection
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)