KEMET C1206C121JGGACTU
Part No.:
C1206C121JGGACTU
Datasheet:
AnpuC1206C121JGGACTU.pdf
Description:
CAP CER 120PF 2KV C0G/NP0 1206
Series:
SMD Comm C0G HV
Capacitance:
120 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.069" (1.75mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C121JGGACTU on Anpu?
3. Are the C1206C121JGGACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C121JGGACTU?
Image C1206C121JGGACTU
Part Number C1206C121JGGACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm C0G HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 120 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.069" (1.75mm)