KEMET C1206C225K3RECTU
Part No.:
C1206C225K3RECTU
Datasheet:
AnpuC1206C225K3RECTU.pdf
Description:
CAP CER 1206 2.2UF 25V X7R 10%
Series:
ESD SMD Comm X7R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C225K3RECTU on Anpu?
3. Are the C1206C225K3RECTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C225K3RECTU?
Image C1206C225K3RECTU
Part Number C1206C225K3RECTU
Manufacturer KEMET
Series ESD SMD Comm X7R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications ESD Protection
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)