KEMET C1206C273KARACTU
Part No.:
C1206C273KARACTU
Datasheet:
AnpuC1206C273KARACTU.pdf
Description:
CAP CER 0.027UF 250V X7R 1206
Series:
SMD Comm X7R Tip-Ring
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C273KARACTU on Anpu?
3. Are the C1206C273KARACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C273KARACTU?
Image C1206C273KARACTU
Part Number C1206C273KARACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R Tip-Ring
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.027 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)