KEMET C1206C470KBRACTU
Part No.:
C1206C470KBRACTU
Datasheet:
AnpuC1206C470KBRACTU.pdf
Description:
CAP CER 47PF 630V X7R 1206
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
47 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.069" (1.75mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C470KBRACTU on Anpu?
3. Are the C1206C470KBRACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C470KBRACTU?
Image C1206C470KBRACTU
Part Number C1206C470KBRACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 47 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.069" (1.75mm)