KEMET C1206C472KAGECTU
Part No.:
C1206C472KAGECTU
Datasheet:
AnpuC1206C472KAGECTU.pdf
Description:
CAP CER 1206 4.7NF 250V C0G
Series:
ESD SMD Comm C0G
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low ESR
Ratings:
Applications:
ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C472KAGECTU on Anpu?
3. Are the C1206C472KAGECTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C472KAGECTU?
Image C1206C472KAGECTU
Part Number C1206C472KAGECTU
Manufacturer KEMET
Series ESD SMD Comm C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Low ESR
Ratings -
Applications ESD Protection
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)