KEMET C1206C472MAGECAUTO
Part No.:
C1206C472MAGECAUTO
Datasheet:
AnpuC1206C472MAGECAUTO.pdf
Description:
CAP CER 1206 4.7NF 250V C0G
Series:
ESD SMD Auto C0G
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low ESR
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C472MAGECAUTO on Anpu?
3. Are the C1206C472MAGECAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C472MAGECAUTO?
Image C1206C472MAGECAUTO C1206C472MAGECAUTO7210
Part Number C1206C472MAGECAUTO C1206C472MAGECAUTO7210
Manufacturer KEMET KEMET
Series ESD SMD Auto C0G ESD SMD Auto C0G
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 4700 pF 4700 pF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 250V 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Low ESR Low ESL, Low ESR
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive, ESD Protection Automotive, ESD Protection
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm) 0.035" (0.88mm)