KEMET C1206C474K5RECAUTO
Part No.:
C1206C474K5RECAUTO
Datasheet:
AnpuC1206C474K5RECAUTO.pdf
Description:
CAP CER 1206 470NF 50V X7R 10%
Series:
ESD SMD Auto X7R
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C474K5RECAUTO on Anpu?
3. Are the C1206C474K5RECAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C474K5RECAUTO?
Image C1206C474K5RECAUTO C1206C474K5RECAUTO7210
Part Number C1206C474K5RECAUTO C1206C474K5RECAUTO7210
Manufacturer KEMET KEMET
Series ESD SMD Auto X7R ESD SMD Auto X7R
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 0.47 µF 0.47 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive, ESD Protection Automotive, ESD Protection
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)