KEMET C1206C562JBTACAUTO
Part No.:
C1206C562JBTACAUTO
Datasheet:
AnpuC1206C562JBTACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 5600PF 630V X8G 1206
Series:
SMD Auto X8G HT150C HV
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C562JBTACAUTO on Anpu?
3. Are the C1206C562JBTACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C562JBTACAUTO?
Image C1206C562JBTACAUTO
Part Number C1206C562JBTACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X8G HT150C HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X8G
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)