KEMET C1206C562JCGACAUTO
Part No.:
C1206C562JCGACAUTO
Datasheet:
AnpuC1206C562JCGACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 5600PF 500V C0G/NP0 1206
Series:
SMD Auto C0G HV
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C562JCGACAUTO on Anpu?
3. Are the C1206C562JCGACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C562JCGACAUTO?
Image C1206C562JCGACAUTO
Part Number C1206C562JCGACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto C0G HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)