KEMET C1206C682J5GEC7210
Part No.:
C1206C682J5GEC7210
Datasheet:
AnpuC1206C682J5GEC7210.pdf
Description:
CAP CER 1206 6.8NF 50V C0G 5%
Series:
ESD SMD Comm C0G
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low ESR
Ratings:
Applications:
ESD Protection
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206C682J5GEC7210 on Anpu?
3. Are the C1206C682J5GEC7210 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206C682J5GEC7210?
Image C1206C682J5GEC7210
Part Number C1206C682J5GEC7210
Manufacturer KEMET
Series ESD SMD Comm C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Low ESR
Ratings -
Applications ESD Protection
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)