KEMET C1206X103K5RECAUTO
Part No.:
C1206X103K5RECAUTO
Datasheet:
AnpuC1206X103K5RECAUTO.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206
Series:
ESD SMD Auto X7R
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206X103K5RECAUTO on Anpu?
3. Are the C1206X103K5RECAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X103K5RECAUTO?
Image C1206X103K5RECAUTO C1206X103K5RECAUTO7210
Part Number C1206X103K5RECAUTO C1206X103K5RECAUTO7210
Manufacturer KEMET KEMET
Series ESD SMD Auto X7R ESD SMD Auto X7R
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 10000 pF 10000 pF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination Soft Termination
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm) 0.039" (0.98mm)