KEMET C1206X104G4HAC7800
Part No.:
C1206X104G4HAC7800
Datasheet:
AnpuC1206X104G4HAC7800.pdf
Description:
CAP CER 1206 0.1F 16V ULTRA STAB
Series:
SMD Comm X8R HT150C Flex
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206X104G4HAC7800 on Anpu?
3. Are the C1206X104G4HAC7800 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X104G4HAC7800?
Image C1206X104G4HAC7800
Part Number C1206X104G4HAC7800
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X8R HT150C Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)