KEMET C1206X150J5GACAUTO
Part No.:
C1206X150J5GACAUTO
Datasheet:
AnpuC1206X150J5GACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 1206
Series:
SMD Auto C0G Flex
Capacitance:
15 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206X150J5GACAUTO on Anpu?
3. Are the C1206X150J5GACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X150J5GACAUTO?
Image C1206X150J5GACAUTO
Part Number C1206X150J5GACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto C0G Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 15 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)