KEMET C1206X473K1RACAUTO
Part No.:
C1206X473K1RACAUTO
Datasheet:
AnpuC1206X473K1RACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206
Series:
SMD Auto X7R Flex
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206X473K1RACAUTO on Anpu?
3. Are the C1206X473K1RACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206X473K1RACAUTO?
Image C1206X473K1RACAUTO
Part Number C1206X473K1RACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X7R Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)