KEMET C1206Y222K5RACTU
Part No.:
C1206Y222K5RACTU
Datasheet:
AnpuC1206Y222K5RACTU.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206
Series:
SMD Comm X7R FF
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1206Y222K5RACTU on Anpu?
3. Are the C1206Y222K5RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1206Y222K5RACTU?
Image C1206Y222K5RACTU
Part Number C1206Y222K5RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R FF
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Floating Electrode, Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)