KEMET C1210C475K4PACTU
Part No.:
C1210C475K4PACTU
Datasheet:
AnpuC1210C475K4PACTU.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1210
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1210C475K4PACTU on Anpu?
3. Are the C1210C475K4PACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1210C475K4PACTU?
Image C1210C475K4PACTU
Part Number C1210C475K4PACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X5R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.083" (2.10mm)