KEMET C1210F225M5RACTU
Part No.:
C1210F225M5RACTU
Datasheet:
AnpuC1210F225M5RACTU.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210
Series:
SMD Comm X7R FO
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1210F225M5RACTU on Anpu?
3. Are the C1210F225M5RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1210F225M5RACTU?
Image C1210F225M5RACTU
Part Number C1210F225M5RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R FO
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Open Mode
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)