KEMET C1210X475K3NACTU
Part No.:
C1210X475K3NACTU
Datasheet:
AnpuC1210X475K3NACTU.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X8L 1210
Series:
SMD Comm X8L HT150C
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Soft Termination, High Temperature
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C1210X475K3NACTU on Anpu?
3. Are the C1210X475K3NACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1210X475K3NACTU?
Image C1210X475K3NACTU
Part Number C1210X475K3NACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X8L HT150C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8L
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Soft Termination, High Temperature
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)