KEMET C941U152MYWDAA7317
Part No.:
C941U152MYWDAA7317
Description:
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL
Series:
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Size / Dimension:
0.433" Dia (11.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order C941U152MYWDAA7317 on Anpu?
3. Are the C941U152MYWDAA7317 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C941U152MYWDAA7317?
Image C941U152MYWDAA7317
Part Number C941U152MYWDAA7317
Manufacturer KEMET
Series C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400VAC
Temperature Coefficient Y5U (E)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Features -
Ratings X1, Y2
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)