KEMET C941U152MZWDCAWL20
Part No.:
C941U152MZWDCAWL20
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuC941U152MZWDCAWL20.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order C941U152MZWDCAWL20 on Anpu?
3. Are the C941U152MZWDCAWL20 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C941U152MZWDCAWL20?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C941U152MZWDCAWL20
Part Number C941U152MZWDCAWL20
Manufacturer KEMET
Series C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 440VAC
Temperature Coefficient Y5U (E)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Features -
Ratings X1, Y2
Applications Safety
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)