KEMET C961U472MZWDCAWL20
Part No.:
C961U472MZWDCAWL20
Datasheet:
AnpuC961U472MZWDCAWL20.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Series:
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.512" Dia (13.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order C961U472MZWDCAWL20 on Anpu?
3. Are the C961U472MZWDCAWL20 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C961U472MZWDCAWL20?
Image C961U472MZWDCAWL20
Part Number C961U472MZWDCAWL20
Manufacturer KEMET
Series C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 440VAC
Temperature Coefficient Y5U (E)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)