KEMET C971U472MVWDCAWL45
Part No.:
C971U472MVWDCAWL45
Package:
Datasheet:
AnpuC971U472MVWDCAWL45.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400VAC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.551" Dia (14.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order C971U472MVWDCAWL45 on Anpu?
3. Are the C971U472MVWDCAWL45 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C971U472MVWDCAWL45?
Image C971U472MVWDCAWL45
Part Number C971U472MVWDCAWL45
Product Status Obsolete
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400VAC
Temperature Coefficient Y5U (E)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)