KEMET F461AG154J160L
Part No.:
F461AG154J160L
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuF461AG154J160L.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order F461AG154J160L on Anpu?
3. Are the F461AG154J160L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461AG154J160L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F461AG154J160L
Part Number F461AG154J160L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 90V
Voltage Rating - DC 160V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)