KEMET F461AG154J160R
Part No.:
F461AG154J160R
Datasheet:
AnpuF461AG154J160R.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F461AG154J160R on Anpu?
3. Are the F461AG154J160R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461AG154J160R?
Image F461AG154J160R
Part Number F461AG154J160R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 90V
Voltage Rating - DC 160V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)