KEMET F461AP683K630C
Part No.:
F461AP683K630C
Radial
Datasheet:
AnpuF461AP683K630C.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F461AP683K630C on Anpu?
3. Are the F461AP683K630C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461AP683K630C?
Image F461AP683K630C
Part Number F461AP683K630C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)