KEMET F461BB154K160Z
Part No.:
F461BB154K160Z
Datasheet:
AnpuF461BB154K160Z.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BB154K160Z on Anpu?
3. Are the F461BB154K160Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BB154K160Z?
Image F461BB154K160Z
Part Number F461BB154K160Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 90V
Voltage Rating - DC 160V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)