KEMET F461BB154K250R
Part No.:
F461BB154K250R
Datasheet:
AnpuF461BB154K250R.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BB154K250R on Anpu?
3. Are the F461BB154K250R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BB154K250R?
Image F461BB154K250R
Part Number F461BB154K250R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)