KEMET F461BB154M160R
Part No.:
F461BB154M160R
Datasheet:
AnpuF461BB154M160R.pdf
Description:
.150UF 160V
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BB154M160R on Anpu?
3. Are the F461BB154M160R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BB154M160R?
Image F461BB154M160R
Part Number F461BB154M160R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 90V
Voltage Rating - DC 160V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)