KEMET F461BB184J160C
Part No.:
F461BB184J160C
Datasheet:
AnpuF461BB184J160C.pdf
Capacitance:
0.18 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BB184J160C on Anpu?
3. Are the F461BB184J160C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BB184J160C?
Image F461BB184J160C
Part Number F461BB184J160C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.18 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 90V
Voltage Rating - DC 160V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)