KEMET F461BB184K250L
Part No.:
F461BB184K250L
Datasheet:
AnpuF461BB184K250L.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.18 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BB184K250L on Anpu?
3. Are the F461BB184K250L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BB184K250L?
Image F461BB184K250L
Part Number F461BB184K250L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.18 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)