KEMET F461BB184M160Z
Part No.:
F461BB184M160Z
Datasheet:
AnpuF461BB184M160Z.pdf
Description:
.180UF 160V
Capacitance:
0.18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BB184M160Z on Anpu?
3. Are the F461BB184M160Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BB184M160Z?
Image F461BB184M160Z
Part Number F461BB184M160Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.18 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 90V
Voltage Rating - DC 160V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)