KEMET F461BB683J400R
Part No.:
F461BB683J400R
Datasheet:
AnpuF461BB683J400R.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BB683J400R on Anpu?
3. Are the F461BB683J400R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BB683J400R?
Image F461BB683J400R
Part Number F461BB683J400R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)