KEMET F461BC104M400R
Part No.:
F461BC104M400R
Datasheet:
AnpuF461BC104M400R.pdf
Description:
.100UF 400V
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BC104M400R on Anpu?
3. Are the F461BC104M400R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BC104M400R?
Image F461BC104M400R
Part Number F461BC104M400R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)