KEMET F461BC274K250A
Part No.:
F461BC274K250A
Datasheet:
AnpuF461BC274K250A.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.27 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BC274K250A on Anpu?
3. Are the F461BC274K250A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BC274K250A?
Image F461BC274K250A
Part Number F461BC274K250A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.27 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)