KEMET F461BC633K630L
Part No.:
F461BC633K630L
Datasheet:
AnpuF461BC633K630L.pdf
Capacitance:
0.063 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BC633K630L on Anpu?
3. Are the F461BC633K630L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BC633K630L?
Image F461BC633K630L
Part Number F461BC633K630L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.063 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)