KEMET F461BE124J400Z
Part No.:
F461BE124J400Z
Datasheet:
AnpuF461BE124J400Z.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BE124J400Z on Anpu?
3. Are the F461BE124J400Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BE124J400Z?
Image F461BE124J400Z
Part Number F461BE124J400Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.12 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)